• Sprawozdanie z projektu Równy Start

• Realizacja zajęć EFS

Realizacja zajęć EFS "Równy Start"

w Szkole Podstawowej w Sobowidzu

Sprawozdanie z realizacji projektu PO KL „Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty”.

Rekrutacja uczestników odbyła się zgodnie z regulaminem. Zajęcia odbywały się od poniedziałku do piątku w grupach 9 i 10 osobowych. Uczniowie otrzymali wyprawki w postaci torby, kompletu artykułów do pisania i smyczy do kluczy z logiem Gminy Trąbki Wielkie i Unii Europejskiej. Uczestnicy projektu z zakresu j. niemieckiego i j. angielskiego otrzymali komplety podręczników.

Do zajęć matematyczno-przyrodniczych przewidziano pomoce dydaktyczne.

Na początku projektu przeprowadzona została anonimowa ankieta mająca na celu zbadanie poziomu zadowolenia uczestników.

- Z 210 losowo wybranych uczestników zajęć 99% odpowiedziało twierdząco, 1% uczniów nie miało zdania na ten temat, żaden uczeń nie udzielił odpowiedzi negatywnej.

- Największą popularnością cieszyły się zajęcia informatyki 33,1% i języka angielskiego 30,9%,

na język niemiecki chętnie chodziło 24,09% a 22,27% lubi zajęcia matematyczno - przyrodnicze.

- Z formy prowadzonych zajęć wykazuje zadowolenie 96% uczniów, 3% nie umie udzielić odpowiedzi a 1% nie jest zadowolona.

- Atmosfera panująca na zajęciach jest właściwa. Pozytywną odpowiedź udzieliło 98% uczniów, 2% nie miało zdania na ten temat.

- W czasie zajęć uczniowie:

zdobywają nową wiedzę 58,2%

utrwalają wiedzę 50%

poszerzają wiadomości 40,5%

wzbogacają wiedzę 44,5%

- Na pytanie o kontynuację zajęć 93% odpowiedziało twierdząco, 0% przecząco, 7% nie wyraziło zdania.

Pod koniec realizacji programu ponownie przeprowadzono ankietę ewaluacyjną wśród jego uczestników.

- Wyniki wskazują, że uczniowie byli zadowoleni z uczestnictwa w projekcie.

Zadowolonych 97%

Niezadowolonych 2%

Niezdecydowanych 1%

- Uczniowie lubili chodzić na następujące zajęcia: informatyka 44%, język angielski 40%, język niemiecki 30%, zajęcia matematyczno – przyrodnicze 25%.

- Projekt zainspirował 93% uczniów do poszerzenia wiedzy, 6% uznało, że nie wie, 1% nie.

- Formy zajęć akceptowało 97% badanych, 3% nie potrafiło udzielić odpowiedzi, nie było odpowiedzi negatywnych.

- W trakcie zajęć uczniom podobało się, że mogą poszukiwać informacji w Internecie, uczyć się różnych z różnych przedmiotów z pomocą gier komputerowych, drukować pomoce na różne przedmioty, konkursy i zadania domowe, podobało się też ćwiczenie szybkiego pisania na klawiaturze, rysowanie na ekranie, poznawanie tajników systemu Vista i arkusza kalkulacyjnego.

Na zajęciach matematyczno przyrodniczych podobało się rysowanie map, wycieczki terenowe, obserwacje pod mikroskopem, obserwacje owadów, oglądanie śniegu przez lupę, badanie wody, zabawy i gry matematyczne, budowanie brył,

W trakcie zajęć językowych uczniom podobała się nauka piosenek i wierszy w języku angielskim i niemieckim, komiksy, konkursy, nauka połączona z zabawą, podchody po angielsku.

- Pozytywnie o poprawie swoich kompetencji dzięki projektowi wyraziło się 84% uczniów (61% zdecydowanie tak, 23% raczej tak)

Nie było odpowiedzi negatywnie oceniających swoje kompetencje.

- O tym, że dodatkowe zajęcia będą miały wpływ na lepszy wynik egzaminu pozytywnej odpowiedzi udzieliło 91% badanych, 1% uznało, że nie wpłyną na wyniki testów, 8% nie wyraziło swojej opinii.

Realizacja i uczestnictwo we wszystkich zajęciach EFS na pewno będzie miało wpływ  na lepsze wyniki w nauce naszych uczniów a w przyszłości na wyniki egzaminów, jednakże wiedza, którą zdobyli w bieżącym roku szkolnym z pewnością wymaga dalszego pogłębiania i utrwalania.

Opracowała Maria Madej