• GALERIA ŚWIĄTECZNA

• Dzisiaj przedstawiamy unikatową GALERIĘ ŚWIĄTECZNĄ! Przy tworzeniu prac wspierali uczniów rodzice. Galeria wprowadza w atmosferę oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Prace zostaną wystawione na kiermaszu świątecznym w gminie partnerskiej w Uehlfeld, Niemcy. Pozyskane środki ze sprzedaży zostaną przekazane dla Paweła Szarstuka na dalsze leczenie. Ogłoszenie wyników odbędzie się 6 grudnia, będą Nagrody Wójta Gminy Trąbki Wielkie Błażeja Konkola i Dyrektora Szkoły Podstawowej w Sobowidzu Anny Bartoszewskiej.

• WOLONTARIAT DZIELIMY SIĘ PIĘKNEM I DOBREM

•   Nasza szkoła wzięła udział w Projekcie „ Jaki piękny jest świat” Fundacja Cemex Budujemy Przyszłość oraz GOKSiR Trąbki Wielkie. 17 listopada w czwartek mieliśmy Konferencję Wolontariuszy w Pomorskim Hospicjum dla dzieci oraz byliśmy w Klinice Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Gdańsku. Uczniowie naszej szkoły z wielkim zaangażowaniem brali udział w działaniach projektowych. Środki finansowe, zostały przekazane do Hospicjum i Kliniki (razem 3000 zł) pozostałe 1000 zł zostanie przekazane do Fundacji Pana Władka (cel Ukraina). Owe środki zostały uzyskane ze sprzedaży obrazów uczestników Sekcji Plastycznej GOKSiR Trąbki Wielkie, wsparli nas Olena Uljanova, Beata Pankowska, Aleksandra Nowogrodzka, Martyna Kloskowska. Projekt został wsparty przez: Fundację Pan Władek, Wydawnictwo Bernardinum w Pelplinie, Pracownię Krawiecką Szpilka w Trąbkach Wielkich. Przygotowaliśmy 50 pakietów dla podopiecznych Hospicjum i 50 dla pacjentów dla Szpitala Klinicznego. Wykonaliśmy dużo pracy, włożyliśmy w nią swoje serca. Było to dla nas duże przeżycie, ale mamy poczucie ogromnej satysfakcji            i spełnienia . Mamy wielką nadzieję, że Podopieczni Hospicjum i Kliniki poczują się lepiej, wiedząc iż ktoś       z myślą o Nich zrobił takie prezenty, a my podzieliliśmy się pięknem i dobrem.

• NAUKOBUS w Sobowidzu

•   We wtorek 8 listopada przyjechał do nas  NAUKOBUS z Warszawy. Gościliśmy u siebie mobilną wystawę „ Eksperymentuj” z doświadczonymi edukatorami. Nauka dla Ciebie - to wspólny program Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik. Naukobus to mobilne laboratorium, które dało nam niecodzienną szansę w praktyce doświadczyć eksperymentów z wielu dziedzin nauk między innymi: matematyki, fizyki, chemii, przyrody, biologii,.. Stanowiska zostały zamontowane w sali gimnastycznej naszej szkoły, która to na 2 dni   zamieniła swoją rolę na Salę Eksperymentów. Wystawa „Eksperymentuj!” ta bardzo angażujące eksponaty interaktywne. Mogliśmy samodzielnie doświadczać praw nauki. Siedząc na wirującym krześle, mogliśmy doświadczyć, jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu,  z trójwymiarowego modelu ludzkiego ciała dowiedzieliśmy się, jak wyglądają i gdzie są umiejscowione ludzkie narządy, a łamigłówki będą znakomitym treningiem dla ich mózgu. Cel został osiągnięty – doświadczyliśmy jak przez zabawę i naukę rozwijamy ciekawość poznawczą eksperymentując, obserwując, odkrywając tajemnice wielu ciekawych zjawisk. Mogliśmy zadawać pytania Edukatorom  i prosić ich w razie konieczności o pomoc lub wyjaśnienie a oni uśmiechnięci odpowiadali na nasze wątpliwości. Dziękujemy Edukatorom za przybliżenie zrozumienia zjawisk naukowych.

Wystawę obejrzała społeczność naszej szkoły, seniorzy oraz uczniowie szkół  z naszej gminy Trąbki Wielkie.

• 104 rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę

• W tym roku obchodzimy 104 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Nauczyciele i Uczniowie przygotowali Akademię z tej okazji. Została otwarta Szkolna Biblioteka Narodowa oraz wystawa z historycznymi eksponatami  narodowymi. Aby zobaczyć  szczegóły poszczególnych eksponatów należało "uzbroić oko" w lupę. Wielu z nas zaciekawiło się między innymi: eksponatami historycznymi, komiksami znanych Polaków, książkami z historii Polski. Dziękujemy  panu  Andrzejowi  Ślusarczykowi      z Ełganowa, który podarował 104 chryzantemy aby uświetnić nasze obchody w szkole oraz w Kościele  Parafialnym w Sobowidzu. Dziękujemy  Proboszczowi ks. Krzysztofowi Masiulanisowi za Mszę Świętą w intencji Ojczyzny i niezwykłe  kazanie, które zapadło nam wszystkim w pamięć. Dziękujemy panu Rafałowi Kloskowskiemu za pomoc i osobisty wkład w przygotowanie obchodów w naszej  szkole, dziękujemy panu Piotrowi Kotwie, który wsparł nasze działania oraz wszystkim, którzy pomogli uświetnić to Narodowe Święto Niepodleglości. Jesteśmy dumni z Polski.

• FUNDACJA FOSA

• Szkoła Podstawowa w Sobowidzu składa serdeczne podziękowania FUNDACJI FOSA za współpracę w ramach ochrony zdrowia psychicznego naszych uczniów.
            Zajęcia z pracownikami FOSA trwają od czerwca 2022r. Odbywały się one w szkole, w Trąbkach Wielkich oraz Gdańsku. Do dnia dzisiejszego korzystamy z Waszej pomocy. DZIĘKUJEMY!

V. Murawska