• Nasi uczniowie w teatrze – „Treny Jana z Czarnolasu”

          •  

                  W środę, 01.03.2023r., uczniowie klas VII-VIII, pojechali do Multikina, aby obejrzeć przedstawienie teatralne pt.: „Treny Jana z Czarnolasu” przygotowane przez aktorów Teatru Nowoczesnego  z Krakowa. Opiekę nad dziećmi sprawowali nauczyciele:  pani Marzena Gutorska, Joanna Szeffs oraz pan Paweł Narożnik.

                     Fabuła spektaklu oparta była na cyklu XIX „Trenów” Jana Kochanowskiego, poświęconych jego zmarłej córce, Urszuli. Utwory przedstawiają postać cierpiącego ojca, który z ogromną czułością przywołuje wspomnienia swojego dziecka. Aktorzy z wielka starannością oddali emocje towarzyszące poecie, co umożliwiło publiczności utożsamić się z trudnymi emocjami – bólem, cierpieniem, żałobą.

                    Inscenizacja idealnie współgrała z autorska muzyką, która podkreślała  intymny charakter utworów, pobudzała do refleksji o kruchości życia.

                     Spektakl godny polecenia – o miłości, emocjonalności, stracie i bólu. Jego uniwersalność powoduje, że widzowie towarzyszą renesansowemu poecie w drodze do ukojenia i współodczuwają jego emocje.

                    Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców i Samorządowi Uczniowskiemu za wsparcie finansowe, dzięki któremu uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w tym kulturalnym wydarzeniu.

                                                                                                                                                Joanna Szeffs

              

          • Nasi uczniowie w teatrze – „Katarynka”

          •     We wtorek, 28.02.2023r., uczniowie klas IV-VI, zasiedli na widowni Multikina, aby obejrzeć spektakl teatralny pt. „Katarynka”. Opiekę nad dziećmi sprawowały panie: Maria Maćkowska-Zarzycka, Aleksandra Nowogrodzka, Justyna Papiernik i Joanna Szeffs.  Przedstawienie, oparte na noweli Bolesława Prusa pod tym samym tytułem, przygotowali aktorzy Teatru Nowoczesnego z Krakowa.

                   „Katarynka” to opowieść o samotności, wrażliwości i empatii. Spotkanie dwojga ludzi - pana Tomasza, zagorzałego przeciwnika katarynek i niewidomej dziewczynki,  na zawsze odmieniło ich życie. Stało się początkiem niesamowitych zdarzeń, które umocniły wiarę i nadzieję w drugiego człowieka – cytując słowa piosenki śpiewanej przez aktorów: „Wszyscy jesteśmy ludźmi nadziei, wszyscy wierzymy, że świat można zmienić”.

                  Inscenizacja, kostiumy aktorów wiernie oddały realia okresu pozytywizmu, a autorska muzyka stworzyła niepowtarzalny klimat epoki.

                Przedstawienie godne polecenia, podkreślające znaczenie filantropii w codziennym życiu oraz skłaniające do refleksji nad losem osób dotkniętych niepełnosprawnością.  Wzbudza w młodym widzu poczucie tolerancji, szacunku i akceptacji dla ludzkiej odmienności.

                  Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców i Samorządowi Uczniowskiemu za wsparcie finansowe, dzięki któremu uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w tym kulturalnym wydarzeniu.

                                                                                                                                                        Joanna Szeffs