W dniach 20-22 maja odbyła się wycieczka szkolna do Warszawy. Brali w niej udział uczniowie klas IV-VI, a opiekunkami były p. Jolanta Szulist, Katarzyna Pszczoła, Justyna Papiernik. Zbiórka przy Ośrodku Zdrowia odbyła się o godzinie 05:40, po czym o godzinie 6:00 wyruszyliśmy w podróż. Na miejsce dojechaliśmy o 12:30.
Po przyjeździe do stolicy wybraliśmy się do Muzeum Narodowego, w którym braliśmy udział w lekcji archeologicznej poświęconej wykopaliskom w Faras, a także obejrzeliśmy obraz „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki. Kolejnym punktem naszej wyprawy był spacer ulicami Starego Miasta, podczas którego towarzyszył nam przewodnik, pan Przemysław Śmiech.
Obejrzeliśmy Kolumnę Zygmunta, Pałac Królewski, pomnik Małego Powstańca, jak również Barbakan. Następnie spacerowaliśmy ulicą Krzywe Koło i zatrzymaliśmy się pomniku Józefa Piłsudskiego. Ważnym wydarzeniem była dla nas obserwacja zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
W godzinach popołudniowych udaliśmy się do restauracji De Gusta w celu spożycia obiadokolacji. Przed zakwaterowaniem wybraliśmy się jeszcze na zakupy. Do hotelu o nazwie Ibis Budget dotarliśmy około godziny 19:30. Cisza nocna trwała od godziny 22:00 – 7:45.
Następnego dnia po zjedzeniu śniadania, pojechaliśmy do Wilanowa, zwiedziliśmy Pałac oraz ogrody znajdujące się wokół niego, potem odwiedziliśmy Pałać na wodzie, podziwialiśmy pomnik Fryderyka Chopina oraz amfiteatr. Wszystkich zachwycały również pawie
Po obiedzie wybraliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki, gdzie największą atrakcją było podziwianie panoramy miasta z tarasu widokowego, znajdującego się na trzydziestym piętrze. Tam też mieliśmy możliwość zakupu drobnych upominków i pamiątek.
Przed godziną 21:00 ponownie udaliśmy się do Wilanowa, aby obejrzeć pokaz świateł, zwany „W Wilanowie Król jest jeden” i „Powrót Króla” po czym wróciliśmy do naszego miejsca noclegowego.
Ostatniego dnia wycieczki, tuż po śniadaniu, wyruszyliśmy do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie podziwialiśmy przepiękne ogrody, znajdujące się na jej dachu. Gdy nacieszyliśmy oczy takimi widokami, postanowiliśmy „zażyć trochę ruchu”. Idealnym ku temu miejscem okazał się Stadion Narodowy. Dla wielu z nas natomiast najważniejszym wydarzeniem było zwiedzanie szatni, jak również przebycie drogi jak zawodnicy i dotarcie na płytę boiska.
Później zwiedzaliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, tu poznaliśmy tragiczną historię powstania oraz osobę, która przeżyła wspomniane wydarzenie. Była to mama jednej z nauczycielek pracujących w naszej szkole, pani Anny Sosnowskiej. Mama Pani Ani udała się z nami na cmentarz żołnierski na Powązki.
Około godziny 16:45 wyruszyliśmy w podróż powrotną. Do Sobowidza dotarliśmy około godziny 23:00. Wówczas zmęczeni podróżnicy rozeszli się do domów.
Naszym zdaniem wycieczka do Warszawy była bardzo ciekawa i interesująca. Warto organizować więcej takich wycieczek, następny wjazd mógłby być do Krakowa. FOTORELACJA
Martyna Kloskowska
Małgorzata Staszkiewicz
Kacper Grzesiuk