
Baw się i ucz! To podstawa mądrej rozrywki.
Wielkie Odkrycia Polaków
Sobowidz, Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja
29 kwietnia 2014 r.
Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki
w Sobowidzu
Program dnia dla Naszych Uczniów:
7.45 Msza Święta za Ojczyznę
8.45 Przejście do Szkoły
9.15 – 10.30 od O do klasy III- rozpoczęcie uroczystości chemia ognia i występy muzyczne, potem zajęcia w klasach godz. 12.30 wyjazd do domów
9.15- 10.15 od klasy IV – VI zajęcia z wychowawcami przygotowania do imprezy (przebieranie, malowanie itd. w barwy narodowe)
10.15- 11.45 - Zajęcia edukacyjne - Odkrycia Polaków Klasy IV – VI, wg wykazu na tablicy informacyjnej
12.00 – 14. 00 Gminna uroczystość Święta Flagi i Konstytucji 3 Maja. Goście ze Szkół Naszej Gminy– Klasy IV-VI i Nasi Uczniowie
W programie:
Rozpoczęcie uroczystości w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Sobowidzu,
- muzyczne prezentacje szkół z naszej gminy
- rozstrzygnięcie konkursu na najoryginalniejsze ubiory uczestników w barwach narodowych,
- chemia ognia i wściekły azot – pokazy specjalne.
Nauka przez zabawę – czyli najlepsze połączenie przyjemnego z pożytecznym. Podczas Dnia z nauką uczniowie będą mieli możliwość eksperymentowania i poznawania wielu ciekawych zjawisk fizycznych, chemicznych, biologicznych – wszystko w atmosferze dobrej zabawy. W ten sposób przekonają się, że nauka może być ciekawa, fizyka pasjonująca, a chemia wręcz wybuchowa.
Zajęcia edukacyjne - Odkrycia Polaków Klasy IV – VI
Mikołaj Kopernik - Odkrywamy KOSMOS
-
Gabriel Fahrenheit - Temperatura, czyli jak zimny jest ciekły azot?
-
Daniel Gralath - Elektrostatyka
-
Maria Skłodowska-Curie - Promieniotwórczość
Zajęcia edukacyjne - Odkrycia Polaków
1. Mikołaj Kopernik - Odkrywamy KOSMOS
Stanowisko ukazujące tajemnice kosmosu. Wszyscy wezmą udział w astronomicznej grze – polegającej na odszukaniu ukrytych gwiazd. Dzieci wraz z nauczycielami poznają w jaki sposób można badać kosmos. Doświadczą czym różni się teleskop od lunety. Zobaczą jak układają się planety w naszym Układzie Słonecznym oraz sprawdzą ile waży jeden kilogram na różnych planetach!
2. Gabriel Fahrenheit - Temperatura, jak zimny jest ciekły azot?
Trochę zimy w środku lata? Mroźne eksperymenty i doświadczenia czekają! W programie pokazy z wy-korzystaniem ciekłego azotu. Skraplamy powietrze, zmniejszamy balony, pokazujemy lewitację diamagnetyczną, mrozimy kwiaty, gumę, metal i przede wszystkim - pozwalamy dzieciom zetknąć się z temperaturą jeszcze niższą niż na Antarktydzie! - 200 stopni! Chcesz dowiedzieć się, co wpływa na to, że jedne przedmioty zamarzają, a inne nie? Dla najodważniejszych mroźna niespodzianka – zamrażanie ręki!
3. Daniel Gralath - Potęga elektryczności
Czy uda nam się stworzyć własny prąd? A przy okazji postawić włosy dęba? Sprawdzić czym są przewodniki i izolatory? Zrobić elektrycznego żółwika oraz zamienić dzieci w prawdziwy przewód? Na własnej skórze przekonać się, co to takiego protony, elektrony, neutrony? Wszystkie elektryzujące przygody – czekają. A wraz z nimi tajemniczy, ogromny generator…
4. Maria Skłodowska-Curie - Promieniotwórczość
Zajęcia z promieniowania jonizującego to interaktywne warsztaty zapoznające dzieci z istotą promieniowania. Każdy będzie mógł zobaczyć jak działa licznik Geigera, doświadczyć dlaczego nie należy siadać za blisko monitora oraz sprawdzić co ma wspólnego wietrzenie okien z promieniowaniem jonizującym
POKAZY SPECJALNE PODACZAS UROCZYSTOŚCI GMINNEJ
Chemia ognia
Jak gorący jest ogień? Czy zawsze parzy? Płonąca ręka – możliwe tylko jako sztuczka cyrkowa? Z Centrum EduFun sprawdź czym właściwie jest ogień, przeprowadź z nim najróżniejsze eksperymenty. Ponadto w programie chemiczne Science Show:
Chemiczna lawa
Chemiczne eksplozje
Zwariowana chemiczna piana!
Wściekły, ciekły azot
Pokazy na scenie z użyciem ciekłego azotu. W jedną sekundę obniżymy temperaturę o 200 stopni…Zobacz jak wygląda zamrożona ręka, lewitujące przedmioty, i wielkie azotowe chmury! Poczuj dreszcz emocji, i przekonaj się, czy masz w sobie szczyptę odwagi, garść humoru – by zostać naszym asystentem!
W programie:
Rakiety wodno-azotowe
Wybuchy wodno-azotowe
Pokaz ma formę interaktywną, uczestniczą wybrane osoby z publiczności.
Jesteśmy dumni z bycia Polakami!