Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego
w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Sobowidzu
Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w Szkole Podstawowej w Sobowidzu odbył się 15 listopada 2017 roku. Całe wydarzenie odbyło się zgodnie z wcześniej rozpisanym harmonogramem dnia i rozpoczęło się już o godzinie 9:00 spotkaniem pani Jagody Majos-Dałęckiej – naszym Edukatorem, z Dyrektorem Szkoły panią Ewą Wojtas. Spotkanie miało na celu omówienie wszelkich kwestii dotyczących projektu oraz przedstawienie wsparcia projektowego dla szkoły. Przekazane zostały również materiały tj. broszury, płyty CD i plakaty do wykorzystania przez szkołę podczas trwania projektu.
Zgodnie z harmonogramem, kolejnym punktem dnia było ogólne spotkanie na sali, w którym uczestniczyła starsza społeczność naszej szkoły tj. uczniowie klas IV-VII. Podczas spotkania pani Edukator zaprezentowała i omówiła podstawowe problemy dotyczące cyberbezpieczeństwa oraz przekazała informacje, gdzie można uzyskać pomoc w sytuacjach zagrożeń. Najwięcej emocji i wrażań wśród uczniów wywołały jednak zaprezentowane tam filmy, odpowiednie dla każdej z grup wiekowych uczniów.
Po spotkaniu ogólnym pani Edukator spotkała się kolejno z grupami uczniów na trzech różnych warsztatach. Pierwsze zajęcia przeznaczone dla klasy VI dotyczyły „Bezpieczeństwa w kontakcie z innymi“. Głównym celem zajęć było budowanie wsparcia dla uczniów, by ci mogli się skutecznie bronić w przypadku zagrożeń płynących z kontaktu z innymi użytkownikami Internetu. Kolejnym warsztatem zostali objęci uczniowie klas IV, a tematem ich zajęć była „Wiarygodność w sieci“, którego głównym celem było ćwiczenie umiejętności odróżniania nieprawdziwych informacji zamieszczanych w Internecie od tych wiarygodnych i rzetelnych. Ostatni warsztat przeznaczony był dla najstarszych uczniów naszej szkoły, a tematem zajęć było „Bezpieczeństwo własnego wizerunku“, który miał za zadanie uświadomić i uczulić uczniów na zagrożenia związane z kreowaniem własnego wizerunku w sieci. Każdy z przeprowadzonych warsztatów mocno angażował uczniów, a sami uczniowie zadowoleni zostali jeszcze bardziej uświadomieni w kwestiach związanych z cyberbezpieczeństwem.
Równocześnie do przeprowadzanych warsztatów, tak by cała społeczność szkolna przeżyła ten wyjątowy dzień, każdy wychowawca klas młodszych I-III we własnym zakresie podjął się przeprowadzenia lekcji na temat „Wiarygodności w sieci“. Zgodnie ze scenariuszem zajęć dzieci stworzyły piękne plakaty, które były początkiem dyskusji na ten temat. Uczniowie obejrzeli również filmiki znajdujące się na stronie projektu odpowiednie do ich wieku i dobrze oddające sedno problemu. Za zaangażowanie wychowawców bardzo dziękujemy!
Na zakończenie dnia odbyło się spotkanie z nauczycielami, podczas którego omówione zostały główne założenia i cele projektu Cyfrowobezpieczni. Zaprezentowana została również strona internetowa projektu i znajdująca się tam biblioteka materiałów (scenariusze i filmy) dla rodziców i nauczycieli. Pani Edukator zachęciła grono pedagogiczne do udziału w kursie e-learningowym oraz do podjęcia działań związanych z konkursem „Jesteśmy Cyfrowobezpieczni!“. Przekazane zostały także broszury dla rodziców i nauczycieli oraz omówiona została kwestia organizacji spotkania z rodzicami w celu przybliżenia im tematu cyberbezpieczeństwa. Na spotkaniu wywiązały się również dyskusje na interesujące nauczycieli tematy m.in. praw autorskich.
Dzięki wsparciu, pomocy i zaangażowaniu całej społeczności szkolnej, Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego upłynął sprawnie i w miłej atmosferze, jednak co najważeniejsze przyczynił się do pogłębienia wiedzy w zakresie cyberbezpieczeństwa i zastanowienia się nad naszymi działaniami i ich konsekwencjami w Internecie.
Małgorzata Dąbrowska