Relacja z realizacji projektu
pn. Konferencja koordynatorów akcji „Nie jest kolorowo”
w Niemenczynie (rejon wileński)
Fotorelacja
Pierwszy dzień konferencji koordynatorów akcji "Nie jest kolorowo" upłynął na spotkaniach z dyrektorami lokalnych placówek w rejonie wileńskim. Uczestnicy projektu odwiedzili: Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie, Gimnazjum w Bujwidzach, Gimnazjum i Żłobek-Przedszkole w Mickunach oraz Gimnazjum w Rukojniach. Po szkole w Niemenczynie oprowadzał nas dyrektor - pan Tadeusz Grygorowicz, który dokładnie opowiedział o historii i dokonaniach Gimnazjum. W pobliskich Bujwidzach spotkanie poprzedził występ najmłodszych podopiecznych oraz chóru dziewcząt, a pani wicedyrektor Zenobia Mikielewicz przedstawiła szczegóły funkcjonowania placówki. W Mickunach, z ust pani dyrektor Małgorzaty Radziewicz dowiedzieliśmy się o systemie edukacyjnym polskich szkół na Wileńszczyźnie. W tej szkole także doszło do spotkania z dyrektor pobliskiego Żłobka-Przedszkola - panią Bożeną Stelmakową. O ostatniej placówce - Gimanzjum w Rukojniach w niezwykle barwny sposób opowiedział pan dyrektor Oleg Nikończyk. We wszystkich szkołach dyrektorzy w serdeczny sposób opowiadali o efektach zbiórki przyborów szkolnych, które w sierpniu trafiły na Wileńszczyznę. Niezwykle cennymi wiadomościami były rozmowy na temat możliwości współpracy pomiędzy litewskimi, a pomorskimi szkołami. Wieczorem, na zaproszenie pana Starosty Gminy Niemenczyn – pana Edwarda Puncewicza, odbyło się bardzo miłe spotkanie w sali Muzeum Etnograficznego Wileńszczyzny, gdzie goście spotkali się również z innymi przedstawicielami placówek edukacyjnych. Na ręce organizatorów konferencji przekazano również podziękowania za dotychczasowe zaangażowanie we współpracę z Polakami na Wileńszczyźnie od pani Marii Reść - Mer Rejonu Wileńskiego. Dzień zakończył się ciekawymi rozmowami i pomysłami na wspólne
projekty w przyszłości.
Drugiego dnia wizyty na Wileńszczyźnie naszej grupie pomorskich nauczycieli zaproponowaliśmy wizytę w Wilnie. Zaczęliśmy tradycyjnie od porannego posiłku w Żłobku-Przedszkolu w Niemenczynie, skąd ruszyliśmy do siedziby Wileńskiej Młodzieży Patriotycznej, gdzie wysłuchaliśmy bardzo ciekawego wykładu Rajmunda Klonowskiego - przyjaciela naszego stowarzyszenia, znawcy dziejów Rzeczpospolitej Obojga Narodów, dziennikarza i działacza społecznego. Spotkanie przerodziło się w dyskusję na temat historii i sytuacji polskiej mniejszości na Litwie. Sporo miejsca w rozmowach poświęcono problemom współczesnej edukacji w języku polskim. Po przerwie obiadowej, choć temperatura do tego nie zachęcała, wyruszyliśmy na zwiedzanie pięknego Wilna. Podczas kilkugodzinnego spaceru odwiedziliśmy kaplicę Ostrobramską z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej Królowej Korony Polskiej, Kościół św. Teresy, Cerkiew Św. Ducha, Cerkiew Św. Trójcy i klasztor Bazylianów, Kościół Świętego Ducha, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, dawną ulicę Zamkową oraz plac Katedralny. Zmęczeni, zziębnięci, ale z bagażem wielu cennych informacji trafiliśmy wieczorem na nocleg do Niemenczyna.
Ostatni, trzeci dzień konferencji upłynął na zwiedzaniu atrakcji Ziemi Wileńskiej. Prosto po śniadaniu grupa ruszyła do pobliskiego Zułowa - miejsca urodzenia Józefa Piłsudskiego. Najpierw jednak po drodze wstąpiliśmy do drewnianego kościoła w Powiewiórce, aby zobaczyć miejsce, w którym Józef przyjął sakrament chrztu. Zułów przywitał nas słoneczną pogodą, gdzie zaznajomiliśmy się z wileńskimi losami rodziny Piłsudskich oraz stelami przy Alei Pamięci Narodowej. Korzystając z uroków złotej jesieni zwiedziliśmy także najważniejszą polską nekropolię na Wileńszczyźnie - Cmentarz na Rossie. Odwiedziliśmy mauzoleum Matki i Serce Syna oraz wojskową część, gdzie leżą polscy oficerowie i ochotnicy polegli w latach 1919–1920 w walkach o Wilno, a także żołnierze Armii Krajowej polegli podczas operacji Ostra Brama w 1944 roku. Ostatnim akcentem turystycznym tego dnia była wizyta w świeżo odrestaurowanym Pałacu Balińskich w Jaszunach - salonie towarzyskim elity naukowo-kulturalnej Wilna okresu romantyzmu i pozytywizmu. Grupa została oprowadzona przez przewodnika po wszystkich salach dworu i mogła wysłuchać opowieści o historii Wileńszczyzny. Wieczorem w Niemenczynie zjedliśmy kolację w towarzystwie dyrektorek z niemenczyńskich placówek - pani Reginy Górskiej i pani Iwony Wojnicz. Podczas spotkania podsumowana została konferencja, toczyły się rozmowy na temat możliwości finansowania dalszych pomysłów na współpracę między placówkami edukacyjnymi na Pomorzu i Wileńszczyźnie oraz kolejnych wspólnych inicjatyw. W niedzielę wracając do Gdańska grupa dowiedziała także Ponarski Las - miejsce zbrodni na ludności polskiej i żydowskiej dokonanej w latach 1941–1944 przez oddziały SS, policji niemieckiej i kolaboracyjnej policji litewskiej. Mamy pewność, że grupa pomorskich koordynatorów akcji "Nie jest kolorowo", która uczestniczyła w projekcie wróciła do swoich szkół z bagażem praktycznych informacji dotyczących możliwości współpracy i w niedalekiej przyszłości nasze spotkanie zaowocuje efektami przynoszącymi korzyści zarówno uczniom na Wileńszczyźnie i na Pomorzu.
Projekt pn. Konferencja koordynatorów akcji „Nie jest kolorowo” w Niemenczynie (rejon wileński) organizowana była przez Stowarzyszenie Traugutt.org dzięki dotacji ze środków Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Stowarzyszenia Odra – Niemen.