• UNICEF -  „Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka”

          •           Szkoła Podstawowa w Sobowidzu przystąpiła w listopadzie 2021r. do projektu  UNICEF -  „Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka”. W okresie od 22 listopada 2021r. do 17 grudnia 2021r. zapoznawaliśmy uczniów z tematyką Konwencji Praw Dziecka poprzez :

            1. zajęcia – akcję edukacyjną w klasach 0 – III , którą wraz z pedagogiem przeprowadzili uczniowie klasy V,
            2. sporządzenie gazetki informacyjnej dla całej społeczności szkolnej,
            3. zajęcia wychowawczo – profilaktyczne , które przeprowadzone zostały w klasach II, III, IV, VI, VIII,
            4. sporządzenie plakatów,
            5. piosenkę o prawach dziecka zaśpiewaną przez starszą grupę przedszkolną,
            6. 26 listopada 2021r. podczas akcji edukacyjnej cała społeczność uczniowska solidaryzowała się z dziećmi z całego świata ubierając rzeczy w kolorze niebieskim.     
          • Wigilia klasowa

          • Wigilia klasowa, to namiastka prawdziwej Wigilii.  Rodzice i wychowawca wspólnie zadbali, aby była  świąteczna atmosfera. Należy przyznać, że wszyscy starali się bardzo, o to żeby ten czas był wyjątkowy. Panie: Żaneta Drobniewska i  Natalia Piepiórka oddały wiele czasu i pozytywnej energii, pan Piotr Kotwa uświetnił nam atmosferę cudownym  zapachem prawdziwej choinki, która owładnęła swoją pięknością i aromatem nasze wigilijne spotkanie, a do tego zapach siana!!! dziękuję Rodzicom Kornelii Pałasz. Bogactwo zapachów spowodowało niesamowity efekt. Postanowiliśmy  nie stroić naszego drzewka bożonarodzeniowego. ponieważ choinka, sama w sobie jest piękna i już! Zdjęcia nie oddadzą zapachu choinki, siana, owoców, słodkości oraz chwili dzielenia opłatkiem. Dziękuję w imieniu swoim jak i też całej mojej Kochanej Klasy 5, Rodzicom ! życzę rodzinnej atmosfery przy wigilijnym stole, zdrowia, szczęścia i wszystkiego najlepszego w nadchodzącym roku 2022!

                                                                                                                                        wychowawca klasy 5

                                                                                                                                      Aleksandra Nowogrodzka

          • "PiszeMY DLA MIERZESZYNA I POLONII"

          • Uczniowie naszej szkoły w ramach zajęć rozwijających uzdolnienia, wzięli udział w projekcie  "PiszeMY DLA MIERZESZYNA I POLONII".  Napisaliśmy  listy do naszych rodaków mieszkających  daleko z dala od Ojczyzny. Klasa 8  napisała list do Instytutu Polskiego - Wydział Kultury Ambasady RP w Pekinie - Chiny, klasa 6 do Instytutu Polski w Tokio - Japonia, natomiast klasa 5, która zrobiła Dzień Starożytnej Grecji  do  Zespół Szkół im. Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie RP w Atenach - Grecja. Napisaliśmy, jak celebrowaliśmy Święto Niepodległości, opisaliśmy krótko gdzie mieszkamy, kilka słów o nas, no i naturalnie dołączyliśmy kartki świąteczne oraz  pozdrowienia na Boże Narodzenie i Nowy Rok 2022. 

                                                                                                                                               Aleksandra Nowogrodzka

          • Kiermasz bożonarodzeniowy

          • Kiermasz bożonarodzeniowy, odbył się w piątek 10 grudnia br.. Można było zobaczyć wiele pięknych stroików wykonanych przez uczniów oraz rodziców, wypić cieplutką herbatkę, skosztować słodkich wypieków. Pierwszym klientem, który zakupił stroiki był Wójt Gminy Trąbki Wielkie - Błażej Konkol, pochwalił inicjatywę Rady Rodziców, ich zapał oraz wielki wysiłek jaki włożyli, aby nastąpiło takie wydarzenie. Trzeba przyznać, że atmosfera była świąteczna, ponieważ z chmur  anioły sypnęły śniegiem.

          • ZAPRASZAMY 10 grudnia 2021r. (piątek) od godz. 9.00 do godz. 14.00 na Szkolny Kiermasz Świąteczny

          • Serdecznie Zapraszamy Wszystkich na Kiermasz ozdób i dekoracji świątecznych wykonanych przez RadęRodziców oraz uczniów naszej szkoły. Podczas Kiermaszu można również nabyć pyszne ciasta i słodkie pierniczki.

            Z uzyskanych pieniędzy podczas Kiermaszu, zostanie zakupiony OZONATOR, w celu poprawy bezpieczeństwa naszych dzieci.

            Kiermasz odbędzie się na terenie naszej szkoły.

            SERDECZNIE ZAPRASZAMY

            RADA RODZICÓW I DYREKCJA

          • Konkurs na „Ozdobę świąteczną”

          •  Rada Rodziców wraz z Dyrekcją Szkoły Podstawowej w Sobowidzu ogłasza konkurs na „OZDOBĘ ŚWIĄTECZNĄ” z przeznaczeniem na Kiermasz.

            Ozdoby Bożonarodzeniowe można wykonać dowolną techniką, preferowane jest użycie materiałów naturalnych: 

            -drewno,

            -sznurek

            -suszone owoce itp.

            Pracę podpisaną należy dostarczyć do wychowawców do 8.12.2021r.

            Prace oceniane będą zgodnie z kryteriami:

            1. Oryginalność
            2. Pomysłowość
            3. Estetyka wykonania

            Kategoria wiekowa :

                                                od oddziału przedszkolnego do 3 klasy

                                                od 4 do 8 klasy

            Za zajęcie I. II, III miejsca (od przedszkola do 3 kl. )

            Organizatorzy przewidują nagrody rzeczowe- voucher do SMYK-a

            Za zajęcie I, II, III miejsca ( kl. 4-8)

            Organizatorzy przewidują nagrody rzeczowe- voucher do EMPIK-u

            Dla pozostałych uczestników nagrody pocieszenia w formie słodkich upominków.

            ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU 10 GRUDNIA.

          • DZIEŃ STAROŻYTNEJ GRECJI 

          • Kultura, architektura, życie codzienne, strategie wojenne, Aleksander Macedoński, Koń Trojański, Bitwy pod  Maratonem, Termopile, grecki teatr, demokracja, to tylko część naszych obszarów z zakresu historii Starożytnej Grecji, która obudziła w nas  ciekawość! Więc zrobiliśmy Dzień Starożytnej Grecji, w taki niekonwencjonalny sposób, zakończyliśmy rozdział, ucząc się tańca Greka Zorby, aby zbliżyć się klimatem  do autentycznych greckich tańców ludowych. To były piękne chwile, w listopadowym dniu. 

            Klasa 5 z wychowawcą ! 

          • Nie zgub dziecka w sieci

          • O kampanii

            Celem kampanii jest uświadomienie rodzicom i opiekunom, że zagrożenia, z którymi ich dzieci mogą się zetknąć w wirtualnym świecie, są równie prawdziwe jak te pojawiające się w świecie realnym. Internet jest kopalnią widzy i rozrywki, jednocześnie nie można zapominać, że jest źródłem niebezpieczeństw, przed którymi rodzic powinien chronić swoje dziecko.

            W ramach kampanii powstały materiały, które są świetnym wstępem do rozmowy z dzieckiem o cyberzagrożeniach - można dowiedzieć się z nich, co trudnego może nas spotać w sieci i jak sobie z tym wspónie poradzić. Atrakcyjna forma współczesnych animacji opartych na znanych baśniach sprawi, że kampania zainteresuje wszystkie pokolenia odbiorców. Bajki uzupełnione są o dodatkowe materiały: podcast, w którym eksperci dzielą się sposobami radzenia sobie z internetowymi zagrożeniami oraz broszurę z gotowymi do zastosowania poradami, którą można wydrukować i powiesić w domu lub szkole.

            Kampania jest realizowana przez Ministerstwo Cyfryzacji i Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy ze Stowarzyszeniem Góry Kultury - zwycięzcą konkursu pt. "(Nie)Bezpieczni w sieci - konkurs dla NGO na najlepszą kampanię edukacyjną".

            Bądź z innej bajki   więcej >>>

            Nie zgub dziecka w sieci   więcej >>>

          • Bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży i opiekunów – wsparcie psychologiczne w sytuacji kryzysu

          • "Informujemy, że dotychczasowa ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY od 1 listopada br. zastąpiona została bezpłatnym telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12.

            Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

            Informacje związane z Dziecięcym Telefonem Zaufania RPD można znaleźć na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki. "

            Podajemy wiadomość za stroną:

            https://www.kuratorium.gda.pl/bezplatna-infolinia-dla-dzieci-mlodziezy-i-opiekunow-wsparcie-psychologiczne-w-sytuacji-kryzysu/ 

          • Celebrujemy wspólnie nasze Narodowe Święto Niepodległości!

          •  Wielkimi krokami zbliża się Narodowe Święto Niepodległości to święto, które corocznie obchodzimy w dniu 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę. Podjęliśmy wiele działań, aby  tegoroczne obchody wyglądały inaczej ze względu na pandemię koronawirusa. Uczniowie przygotowali gazetki tematyczne, uczyli się tańczyć poloneza, nakręcają film, przygotowali specjalną małą kolekcję szpilek w barwach narodowych, zaskoczeniem jest natomiast zamiast dzwonków: pieśni patriotyczne zaczęliśmy dzisiaj o godz. 9.05 pieśnią „Legiony”, jest przygotowana pełna lista. Jutro o godz. 11.11 cała szkoła w swoich klasach odśpiewa Hymn, bierzemy udział w akcji #Szkoła do Hymnu”.Celebrujmy wspólnie nasze Narodowego Święta Niepodległości!  

          • #SzkołaPamięta

          • Po raz trzeci wzięliśmy udział  w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Dzisiaj, w piątek realizowaliśmy przedsięwzięcia związane z tą akcją: 

            1. przygotowaliśmy prace plastyczne nawiązujących do polskiej tradycji świąt zadusznych;

            2. odszukiwaliśmy pamiątki rodzinne (zdjęcia, przedmioty) przekazywanych z pokolenia na pokolenie i przygotowanie prezentacji na ich temat;

            3. wspominaliśmy tych, którzy niedawno odeszli;

            4. przeprowadziliśmy dyskusję o patronie naszej szkoły, którym jest Tadeusz Kościuszko.

          • Wybory do samorządu szkolnego

          • Dnia 18.10.2021 roku odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Szkolnego. Były one poprzedzone tygodniową kampanią wyborczą, podczas której kandydaci na Przewodniczącego Samorządu Szkolnego pod opieką Pana Pawła Narożnika i Pani Karoliny Wyki prezentowali społeczności szkolnej swoje postulaty oraz promowali swe kandydatury na plakatach informacyjnych zamieszczonych na gazetce szkolnej. Do rady Samorządu kandydowało 5 uczniów, a głosować na nich mogli wszyscy uczniowie klas IV-VIII. W demokratycznych wyborach oddano łącznie 96 ważnych głosów, z czego 45 głosów zadecydowało o wyborze Mai Soból z klasy VIIa na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Serdecznie gratulujemy Mai wygranej i życzymy samych sukcesów w pracy oraz realizacji wielu ciekawych projektów. Pozostałym kandydatom dziękujemy za udział w wyborach i zapraszamy do współpracy z nowo wybranym Przewodniczącym.

                     

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • 12 października 2021r. we wtorek obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez naszych uczniów. Dziecięcy śpiew i taniec umilał czas pracownikom naszej szkoły oraz zaproszonym gościom. Serdeczne życzenia  popłynęły z ust Pana Wójta Błażeja Konkola, który wręczył nagrodę Wójta Gminy Trąbki Wielkie Pani Katarzynie Pszczole za wyróżniającą pracę dydaktyczno-wychowawczą. Uczniowie odśpiewali wszystkim pracownikom oświaty  sto lat i życzyli dużo zdrowia, uśmiechu, wytrwałości i sukcesów w nauczaniu młodego człowieka. Po akademii zaproszono gości na słodki poczęstunek.  

          • Podziękowanie dla darczyńców.

          • W imieniu dzieci oraz nauczycieli świetlicy składamy serdeczne podziękowania za przekazanie: 50 książek,3 gier planszowych, figurek zwierząt, zeszytów i kolorowanek do świetlicy naszej szkoły. Ten cenny dar będzie służył dzieciom w zabawie, z pewnością umilając im czas spędzany po lekcjach.

            SERDECZNIE DZIĘKUJEMY i życzymy wszelkiej pomyślności w codziennym życiu.                            Podziękowania dla:  Pani Renaty Łoś- Kozłowskiej i Pani Ewy Kowalskiej- Konkol.

          • Biwak klasy V

          •      W piątek, 8 października 2021 roku, uczniowie klasy V  wyszli ze szkoły po zajęciach o godz. 12, a o godz. 18.00 wrócili do niej ze śpiworami, a nawet poduszeczkami. Dlaczego? By spędzić miło i pożytecznie czas, zrelaksować się po całym tygodniu intensywnej nauki, pośmiać się i porozmawiać biorąc udział w biwaku szkolnym zwanym NOCÓWKĄ. Oczywiście nie zabrakło zajęć edukacyjnych, zabaw,  wspólnego oglądania filmów o Kosmosie, ponieważ klasa 5 przygotuje prace na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny  „ Rok Lema w CTD”, poznali twórczość jednego z najwybitniejszych światowych pisarzy sciene- fiction oraz  puścili wodzę wyobraźni i pokazania swoich talentów. Gościliśmy ciekawych ludzi, p. Henryka Sandeya i Olenę Ulianovą: prowadziliśmy ożywioną dyskusję o szkole przetrwania, do czego przydadzą nam się wiadomości z lekcji, uczestniczyliśmy w warsztatach artystycznych ArtBox.

               Gimnastyka poranna z p. Dorotą Tuszkowską uświadomiła nam wszystkim, że warto poświęcić chwilę dla naszego ciała!„W zdrowym ciele zdrowy duch”, wypełniliśmy na 100% to powiedzenie!  Uczniowie przekonali się, że szkoła w Sobowidzu to nie tylko budynek, w którym się uczą i realizują swe obowiązki edukacyjne. To także miejsce na fajną zabawę, w swoim zespole klasowym, spotkanie z ciekawymi ludźmi, przyjaciółmi i aktywnie spędzony czas.

                                                                                               Aleksandra Nowogrodzka i Dorota Tuszkowska